Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 04.07.2015 року у справі №875/22/15 Постанова ВАСУ від 04.07.2015 року у справі №875/2...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 04.07.2015 року у справі №875/22/15

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 липня 2015 року м. Київ справа № 875/22/15

вх. № А/800/22/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого - Смоковича М.І.,

суддів: Сороки М.О., Чумаченко Т.А.,

при секретарі судового засідання: Гуловій О.І.,

за участю представника позивача: ОСОБА_1,

представників відповідача: Глущенко В.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в апеляційній інстанції адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 (далі також - позивач) до Центральної виборчої комісії (далі також - ЦВК, відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови у прийнятті документів для реєстрації кандидатом у народні депутати на проміжних виборах народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі №205 (далі - ОВО №205), які призначені на 26 липня 2015 року, зобов'язання прийняти документи та ухвалити рішення про реєстрацію кандидатом у народні депутати, провадження в якій відкрито

за апеляційною скаргою Центральної виборчої комісії на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 01 липня 2015 року,

в с т а н о в и л а :

29 червня 2015 року ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_3 звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з адміністративним позовом до ЦВК про визнання протиправними дій (бездіяльності) ЦВК, що проявилися у безпідставній відмові ОСОБА_3 у прийнятті документів для подальшої реєстрації кандидатом у народні депутати на проміжних виборах народного депутата України в ОВО №205, зобов'язання ЦВК прийняти документи від ОСОБА_3 щодо реєстрації її в якості кандидата у народні депутати на проміжних виборах народного депутата України в ОВО №205, ухвалення рішення щодо реєстрації ОСОБА_3 кандидатом у народні депутати на проміжних виборах народного депутата України в ОВО №205, які призначені на 26 липня 2015 року.

Вимоги обґрунтовано тим, що 25 червня 2015 року о 17 год. 45 хв. позивач прийшла до ЦВК з метою подання документів щодо реєстрації її кандидатом у народні депутати на проміжних виборах народного депутата України в ОВО №205. З незрозумілих підстав, без надання вичерпних пояснень співробітник ЦВК, який не назвав свого прізвища, ім'я, по батькові та посаду повідомив, що через несправність серверу прийняття документів є неможливим. Приблизно о 19 год. 00 хв. працівники охорони приміщення ЦВК повідомили про необхідність залишити це приміщення у зв'язку з надходженням інформації про мінування будівлі. У зв'язку з чим ЦВК припинила роботу та до будівлі був обмежений доступ. Такими діями (бездіяльністю) ЦВК, на думку позивача, безпідставно відмовила у прийнятті документів, чим порушила її конституційне право на участь в управлінні державою.

Київський апеляційний адміністративний суд постановою від 1 липня 2015 року позовні вимоги ОСОБА_3 задовольнив частково.

Зобов'язав Центральну виборчу комісію прийняти документи ОСОБА_3 для реєстрації кандидатом у народні депутати на проміжних виборах народного депутата України в ОВО №205, які призначені на 26 липня 2015 року.

В іншій частині відмовив у задоволенні позову.

Не погоджуючись із цією постановою, Центральна виборча комісія подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову в частині задоволення позову та ухвалити нову постанову про відмову в задоволенні позову і в цій частині, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

У судовому засіданні представник відповідача апеляційну скаргу підтримала та просила задовольнити.

Представник позивача просив відмовити в задоволенні апеляційної скарги.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про задоволення апеляційної скарги з таких підстав.

Судом встановлено, що на підставі постанови Верховної Ради України від 19 травня 2015 року № 440-VШ «Про дострокове припинення повноважень народного депутата України ОСОБА_4» Центральна виборча комісія 28 травня 2015 року ухвалила постанову № 51, якою призначила проміжні вибори народного депутата України в ОВО № 205 на 26 липня 2015 року.

Упродовж періоду з 30 травня 2015 року по 25 червня 2015 року ЦВК приймала документи від осіб для реєстрації кандидатами у депутати на виборах у цьому окрузі.

В останній день прийняття документів (25 червня 2015 року) ЦВК працювала в режимі виборчого процесу, зокрема, приймала документи від громадян про їх реєстрацію кандидатами в народні депутати на цих виборах.

Однак, о 19 год. 15 хв. цього дня від чергового ГУ МВС України в місті Києві до Управління державної охорони України надійшло повідомлення про мінування адміністративного будинку на площі Лесі Українки в місті Києві, в якому розміщена Центральна виборча комісія. Цими органами було проведено екстрену евакуацію людей (працівників та відвідувачів) з вказаної будівлі.

За таких обставин ЦВК припинила роботу, а доступ до її приміщення був обмежений підрозділом ГУ МВС в місті Києві та Управлінням державної охорони України з 19 год. 15 хв. до 00 год. 45 хв. наступного дня 26 червня 2015 року (а.с.29). У зв'язку з чим, в цей період часу працівники ЦВК не могли приймати документи про реєстрацію кандидатів в народні депутати.

Частиною третьою статті 77 Конституції України встановлено, що порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.

Зокрема, порядок та умови таких виборів визначаються Законом України від 17 листопада 2011 року № 4061-VI «Про вибори народних депутатів України» (далі - Закон).

Відповідно до статті 106 Закону у разі дострокового припинення повноважень депутата, обраного у одномандатному окрузі, Центральною виборчою комісією в порядку, встановленому цим Законом, призначаються проміжні вибори депутата.

Проміжні вибори депутата в одномандатному окрузі проводяться в останню неділю шістдесятиденного строку з дня опублікування рішення про їх призначення.

Подання документів до Центральної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати розпочинається на наступний день після опублікування рішення Центральної виборчої комісії про призначення виборів і закінчується за тридцять днів до дня голосування (ч. 10 ст. 107 Закону).

Отже, враховуючи те, що Центральна виборча комісія постановою від 28 травня 2015 року № 51 призначила проміжні вибори народного депутата України в ОВО № 205 на 26 липня 2015 року, строк на подання документів до ЦВК для реєстрації кандидатів у депутати закінчується 25 червня 2015 року.

Матеріали та обставини справи свідчать про те, що від незалежних від відповідача причин, відбулася вимушена евакуація осіб з адміністративного будинку на площі Лесі Українки, 1 в м. Києві, в якому розміщена Центральна виборча комісія, а тому, за відсутності вини ЦВК склалася ситуація, яка унеможливила прийом документів для реєстрації кандидатів у народні депутати після 19 години 25 червня 2015 року.

Відповідно до частини четвертої та п'ятої статті 55 Закону Центральна виборча комісія видає особі, яка подала документи, зазначені у частині першій або частині другій цієї статті, довідку про їх прийняття. Довідка має містити перелік прийнятих документів, число, місяць і рік, а також час їх прийняття, посаду і прізвище особи, яка прийняла документи.

Центральна виборча комісія не приймає документи, зазначені у частинах першій та другій цієї статті, якщо вони подані з порушенням строків, передбачених частиною другою, статті 59 цього Закону.

За такого правового врегулювання та обставин справи колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно відмовив у задоволенні позову щодо визнання дій (бездіяльності) Центральної виборчої комісії протиправними, оскільки ЦВК діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Водночас колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції про задоволення позову щодо зобов'язання відповідача прийняти документи від ОСОБА_3 для реєстрації її кандидатом в народні депутати.

З положень частини другої статті 55 Закону випливає, що Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, який балотується в одномандатному виборчому окрузі в порядку самовисування, за умови пред'явлення ним особисто одного із документів, передбачених пунктами 1 або 2 частини третьої статті 2 цього Закону, та отримання нею документів, перелік яких визначено цією ж статтею Закону.

Матеріали справи не містять доказів, які б підтверджували особисту явку позивача до приміщення Центральної виборчої комісії 25 червня 2015 року для подачі документів з метою реєстрації кандидатом у народні депутати України. Навпаки, відповідно до повідомлення Управління Державної охорони України від 30 червня 2015 року №1/8-1062 ОСОБА_3 не значиться в списку осіб, які проходили у приміщення ЦВК в останній день прийняття документів (а.с.32).

Не містять матеріали справи доказів звернення ОСОБА_3 до ЦВК і на наступний день - 26 червня 2015 року.

Тобто, судом встановлено, що позивач не здала документи про реєстрацію її кандидатом у народні депутати у строк до 24 години 25 червня 2015 року.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що ОСОБА_3 не була присутня в приміщенні та не пред'являла визначені законодавством документи особисто до ЦВК.

Як зазначалось Центральна виборча комісія не приймає такі документи якщо вони подані з порушенням строків (ч. 5 ст. 55 Закону).

Звернення позивачки до суду 29 червня 2015 року (через чотири дні після закінчення строку на прийняття документів) не свідчить про намір скористатися правом на здачу документів у стислий виборчим законодавством строк.

З огляду на викладене, постанова суду першої інстанції в частині задоволення позову є помилковою, тому підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про відмову в позові в цій частині.

Посилання суду першої інстанції на постанову Вищого адміністративного суду України від 01 липня 2015 року у справі №875/14/15 також є помилковим, оскільки у зазначеній справі обставини неоднакові з цією справою - позивач звернувся до суду 26 червня 2015 року, тобто на наступний день після закінчення строку на подання документів.

До цього висновку колегія суддів приходить з урахуванням такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною десятою статті 107 Закону встановлено, що подання документів до Центральної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати розпочинається на наступний день після опублікування Указу Президента України про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України або рішення Центральної виборчої комісії про призначення виборів і закінчується за тридцять днів до дня голосування.

Виходячи з установлених обставин у цій справі, останнім днем подання документів для реєстрації кандидатом у народні депутати є 25 червня 2015 року, тобто до 24 години цього дня позивач мала право на подання таких документів, а ЦВК зобов'язана була їх прийняти.

Після закінчення цих строків Центральна виборча комісія не приймає такі документи. Цей висновок випливає з приписів частини п'ятої статті 55 Закону.

Водночас необхідно мати на увазі, що відповідно до приписів частини другої статті 2 Закону України від 30 червня 2004 року №1932-ІV «Про Центральну виборчу комісію» Центральна виборча комісія будує свою діяльність на принципах верховенства права, законності, незалежності, об'єктивності, компетентності, професійності, колегіальності розгляду і вирішення питань, обґрунтованості прийнятих рішень, відкритості і публічності.

Аналіз цієї норми дає підстави зробити висновок про те, що принцип верховенства права є ключовим у діяльності Центральної виборчої комісії та дає їй можливість з метою забезпечення реалізації та захисту конституційних виборчих прав громадян України в залежності від обставин відходити від абсолютних приписів, передбачених виборчим законодавством. З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що з урахуванням встановлених судом обставин у цій справі (неможливість прийняття документів у зв'язку з мінуванням приміщення ЦВК) через принцип верховенства права Центральна виборча комісія могла приймати документи про реєстрацію кандидатами в народні депутати від виборців, які звернулися до ЦВК (до суду) з цим питанням на наступний день, тобто 26 червня 2015 року або в цей день щонайменш в межах строку, протягом якого ЦВК не могла приймати документи в останній день (25 червня 2015 року) строку їх прийняття.

У своїх рекомендаціях стосовно розв'язання подібної проблеми про дотримання строків під час виборчого процесу Пленум Вищого адміністративного суду України в абзацах 1, 3 пункту 10 Постанови від 01 листопада 2013 року № 15 «Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом» дав такі роз'яснення: «За правилами частини п'ятої статті 179 КАС України суди повинні враховувати, що днем подання позовної заяви або апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду до двадцять четвертої години цього дня. У разі незабезпечення роботи суду до вказаної години позовну заяву чи апеляційну скаргу, подану у зв'язку з цим наступного дня, необхідно вважати поданою у день, що передує цьому (наступному) дню. Про такі обставини суд зобов'язаний зазначити в судовому рішенні».

Однак, у цій справі встановлено, що позивач на наступний день (26 червня 2015 року) не звернулася з відповідною заявою до Центральної виборчої комісії чи до суду.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про задоволення апеляційної скарги - скасування постанови суду першої інстанції в частині задоволення позову та ухвалення нової постанови про відмову в позові в цій частині. В решті постанову необхідно залишити без зміни.

Керуючись статтями 172, 177, 195, 196, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в :

Апеляційну скаргу Центральної виборчої комісії задовольнити.

Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 1 липня 2015 року в цій справі в частині зобов'язати Центральну виборчу комісію прийняти документи ОСОБА_3 для реєстрації кандидатом у народні депутати на проміжних виборах народного депутата України в ОВО №205, які призначені на 26 липня 2015 року скасувати.

У задоволенні позову ОСОБА_3 до Центральної виборчої комісії про зобов'язання Центральну виборчу комісію прийняти документи ОСОБА_3 для реєстрації кандидатом у народні депутати на проміжних виборах народного депутата України в ОВО №205, які призначені на 26 липня 2015 року, відмовити.

В решті постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 1 липня 2015 року залишити без зміни.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий М.І. Смокович

Судді М.О. Сорока

Т.А. Чумаченко

logo